folia espacia stelaż

Folia grzewcza — czym jest i jakie daje korzyści?

Współcześnie dąży się, by we wszelkiego typu systemach grzewczych maksymalnie ograniczyć emisyjność szkodliwych substancji. Odchodzi się zatem od pieców i innych form ogrzewania, które wydzielają dwutlenek węgla bądź inne toksyczne związki. Coraz częściej przechodzi się na urządzenia fotowoltaiczne i folie grzewcze. O ile pierwsze z nich znane są doskonale większości osób, o tyle te drugie mogą być jeszcze nie do końca kojarzone. Warto budować świadomość skuteczności i wygody, jaką dają folie grzewcze — stąd niniejszy wpis, w którym postaramy się wyjaśnić co to takiego.

Budowa i zasada działania folii grzewczej

Proces zachodzący w folii grzewczej będzie znacznie prostszy do wytłumaczenia, jeśli wcześniej zobrazuje się budowę samego urządzenia. Folia ma od kilku do kilkunastu warstw. Kolejność ich ułożenia jest zmienna, dodatkowo poszczególne warstwy mogą się powtarzać. Generalnie jednak folia grzewcza składa się od góry z:

– warstwy utwardzającej,
– folii PET,
– włókniny,
– folii PET,
– poliuretanu,
– płytki miedzianej,
– elementu srebrzanego,
– materiału karbonowego,
– poliuretanu,
– folii PET,
– warstwy utwardzającej.

Folia grzewcza to urządzenie elektryczne na podczerwień, występujące w różnych grubościach (ok. 0,3-0,5 mm), szerokościach (ok. 10-100 cm) oraz z różnymi wariantami mocy (ok. 40 W-400 W/m²). Wyposażona jest w elementy grafitowe, tworzące tzw. grzałkę, która pod wpływem oporu elektrycznego zaczyna generować ciepło w formie promieniowania podczerwonego — ot cały sekret działania folii grzewczej. Wytworzona temperatura ogrzewa powierzchnię, pod którą jest ułożona, czyli m.in. podłogę, ściany czy sufit, a także wszystko, co znajduje się w obszarze promieniowania (np. meble).

Gdzie można zastosować folię grzewczą?

Sposobów na wykorzystanie folii grzewczej jest dość sporo. Najwięcej osób decyduje się zastąpić przy jej pomocy ogrzewanie podłogowe. Jest to jak najbardziej dopuszczalne, a nawet wskazane. Nie trzeba bowiem dzięki temu projektować specjalnych przyłączy, sieci CO czy kotłów grzewczych. Do korzyści płynących z wyboru tej techniki grzewczej jeszcze wrócimy.

Folia grzewcza może pełnić dwie funkcje: służyć jako ogrzewanie wspomagające bądź samodzielne. W pierwszym przypadku urządzenie można wykorzystać w miejscach, w których panuje szczególnie niska temperatura bądź wymagających dodatkowego ogrzania, jak np. łazienka czy pokój dziecka. Z kolei w drugim, folią pokrywa się całą powierzchnię budynku tak jak przy wodnym ogrzewaniu podłogowym. To energooszczędne źródło ciepła może zostać umieszczone zarówno na podłodze, suficie, jak i na ścianach — pod płytkami, panelami, wykładziną, a nawet kamieniem lub gresem.

Miejsc, w których można umieścić folię grzewczą jest mnóstwo. Urządzenie doskonale sprawdzi się m.in. w:

– domach jednorodzinnych,
– mieszkaniach,
– domkach drewnianych i letniskowych,
– altanach,
– halach przemysłowych i magazynach,
– biurach,
– szkołach i przedszkolach,
– szpitalach,
– sklepach i centrach handlowych,
– hotelach,
– kościołach,
– łodziach i kamperach,

I wielu innych miejscach… Z łatwością można zamontować je zarówno w kuchniach, łazienkach, jak i pokojach dziennych. Wybór miejsca jest więc zależny od indywidualnych preferencji, a także zakupionego typu folii.

Jakie są korzyści z montażu folii grzewczej?

Przejdźmy do ostatniego już podpunktu artykułu, czyli zalet umieszczenia folii grzewczej w swoim domu czy firmie. Tych jest niemało, dlatego wymienimy tylko te najważniejsze:

– korzystna cena zakupu – jest znacznie tańsza niż większość urządzeń służących jako ogrzewanie podłogowe lub tego typu systemy,

– niewielki koszt eksploatacji – za ogrzewanie płacimy połowę mniej niż w przypadku podłogówki akumulacyjnej,

– długa żywotność – raz zamontowane urządzenie posłuży nam nawet przez około 100 lat,

– brak kotła grzewczego – odchodzą koszta związane z organizacją kotłowni, zakupem i eksploatacją pieca CO, a także montażem zajmujących sporo miejsca grzejników,

– pełna automatyzacja – temperaturę wygodnie ustawiamy za pomocą smartfona, nie martwiąc się o uzupełnianie zasobnika z paliwem i ciągłą kontrolę pracy urządzenia,

– bezpieczeństwo – folia jest odpowiednia dla alergików, zapewnia właściwą wilgotność powietrza i wykazuje działanie antybakteryjne.

Słowem podsumowania — folia grzewcza jest doskonałym, bo tańszym i wydajniejszym źródłem ciepła niż alternatywne rozwiązania. Nie zyskała jeszcze tak wysokiej popularności, jednak z czasem z pewnością będzie umieszczana w każdym domu. Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić najważniejsze kwestie związane z folią grzewczą. Jeśli wciąż pojawiają się wątpliwości, zachęcamy do przejrzenia pozostałych wpisów bądź do kontaktu z doradcą.

Postaw na słońce.
Pobieraj energię z natury

baner rzetelna firma

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

BIURO OBSŁUGI KLIENTA

kontakt w godzinach: 8:30-16:30