Folia grzewcza Espacia na podczerwień

Wiele osób planuje właśnie termomodernizację domu, nie tylko ze względu na ekologię czy oszczędność. Niektórzy zmuszeni są dostosować rodzaj ogrzewania do swoich indywidualnych potrzeb. Ze względu na zerową emisję gazów cieplarnianych, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są różnego rodzaju systemy zasilane energią elektryczną, a wśród nich wysokowydajne folie grzewcze. Z czego są zbudowane, jak działają i dlaczego są polecane w procesie termomodernizacji budynków?

Tajemnicze promieniowanie

Wspomnianą folię grzewczą można stosować m.in. pod powierzchnią podłogi, z tego względu często jest porównywana do znanego już ogrzewania podłogowego. Tradycyjnie rury przewodzące gorącą wodę ogrzewały powietrze przy podłodze, a to unosiło się w procesie konwekcji, zwiększając temperaturę pomieszczenia. Niestety podczas tego zjawiska wraz z rozgrzanym powietrzem unosił się kurz i pyłki obecne na podłodze. Stąd też pomysł na wykorzystywanie folii grzewczych. Pracują na zasadzie emitowania promieniowania podczerwonego, które napromieniowuje ściany i otoczenie. Następnie oddaje ono energię cieplną. Z tego powodu jest to ogrzewanie szczególnie polecane alergikom i osobom z wrażliwym układem oddechowym.

Czy należy obawiać się wspomnianego promieniowania podczerwonego? Wręcz przeciwnie, jest ono znane ze swoich leczniczych właściwości, ponieważ działa podobnie jak światło słoneczne. Co ciekawe, ten rodzaj promieniowania stosuje się w specjalnych lampach, emitujących podczerwień, która wpływa korzystnie na samopoczucie, stan stawów czy wygląd skóry. Z tego powodu folia grzewcza jest jedną z najbezpieczniejszych metod ogrzewania pomieszczeń.

Budowa i zasada działania folii grzejnej

Czym jest dokładnie folia grzewcza? Jest to forma ogrzewania elektrycznego, która generuje ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Dzieje się to za pomocą specjalnie ułożonych wiązek zbudowanych z grafitu, połączonych taśmą miedzianą, którą doprowadzana jest energia elektryczna. Warto zaznaczyć, że taśma ta łączy się z wiązkami grafitowymi poprzez listwy ze związkami srebra, które zapobiegają niepożądanemu zjawisku iskrzenia. Wszystkie te elementy są umieszczone na wytrzymałej folii PET. Wspomniane wiązki grafitu, pod wpływem oporu elektrycznego, emitują promieniowanie podczerwone, które jest źródłem ciepła.

Zalety folii grzewczej

Zaletą tego rozwiązania, w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania podłogowego, opartego o układ centralny jest możliwość rozlokowania folii nie tylko w podłodze, lecz również w ścianach czy suficie. Wynika to ze specyfiki działania tego rodzaju ogrzewania. Ponieważ nie opiera się ono na zjawisku konwekcji, nie zachodzi potrzeba umieszczania folii w dolnych częściach pomieszczeń. Jest to szczególnie wygodne w przestrzeniach, w których trudno byłoby zastosować inny rodzaj ogrzewania. Świetnym przykładem jest garaż albo innego typu obiekty gospodarcze. Ciekawym zastosowaniem folii grzewczej są również altanki ogrodowe czy domy letniskowe, w których stosowanie ogrzewania na paliwo stałe mogłoby być uciążliwe.

Zastosowanie folii grzewczych wpływa również na estetykę pomieszczeń i większą swobodę w ich urządzaniu, ponieważ nie ma konieczności zastosowania grzejników rozprowadzających ciepło. Dzięki temu można zdecydować się na większe okna lub ustawiać pod nimi dowolne elementy wystroju wnętrz. W przypadku zastosowania folii grzewczej podłogowej powinno się stosować meble na nóżkach, najlepiej o co najmniej 3 cm wysokości — pozwoli to na swobodną cyrkulację ogrzanego powietrza. Natomiast, jeśli przewidujemy meble bez nóżek, można bez problemu zdecydować się na folię grzejną ścienną lub sufitową.

Co ciekawe, koszt samej folii grzewczej jest stosunkowo niski, dlatego jej zastosowanie pozwala również na zmniejszenie wydatków na nowe ogrzewanie. Jeśli połączy się to z własną instalacją fotowoltaiczną, można w pełni pokrywać zapotrzebowanie na energię, niezbędną do ogrzania całego budynku.

Wśród wielu metod ogrzewania warto zwrócić uwagę na wspomnianą folię grzejną. Rozwiązuje ona problem emisji gazów i pyłów obecnych podczas spalania paliw stałych oraz pozwala na wykorzystanie energii elektrycznej z coraz częściej stosowanych paneli fotowoltaicznych. Ogrzewanie, wykorzystujące promieniowanie podczerwone, wykazuje również udowodniony, pozytywny wpływ na organizm człowieka. Z tych powodów ten rodzaj ogrzewania powinien być coraz częściej stosowany w polskich domach.

Postaw na słońce.
Pobieraj energię z natury

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

BIURO OBSŁUGI KLIENTA

kontakt w godzinach: 8:30-16:30