Gdzie montować folię grzewczą jako główne źródło ogrzewania?

Folia grzewcza może być montowana pod praktycznie każdy rodzaj powierzchni jako główne źródło ogrzewania domu/pomieszczeń

 

Wyróżniamy 4 najbardziej praktycznie sposoby montażu:

  • Pod panel podłogowy
  • Pod wylewkę betonową lub anhydrytową
  • W sufit – pod płytę kartonowo gipsową
  • W ściany – pod płytą kartonowo gipsową

 

 

 

Folia grzewcza pod panel podłogowy.

W przypadku montażu bezpośrednio pod panelem podłogowym folię układamy na podkład termoizolacyjny,Schemat montażu folii grzewczej pod panel podłogowy zapewniając pływającą podłogęCiepło generowane przez folię grzewczą na podczerwień bardzo szybko wydostaję się spod paneli i błyskawicznie nagrzewa pomieszczenia. Decydując się na taki rodzaj montażu ogrzewania należy zamontować czujnik temperatury podłogi, aby ograniczyć szanse na osiągnięcie przez folię grzewczą granicznych temperatur. Takie rozwiązanie ochroni panele podłogowe przed nadmiernym nagrzaniem. W celu dodatkowego zabezpieczenia folii grzewczej przed ewentualnym zalaniem, czy też uszkodzeniami fizycznymi należy stosować bezpośrednio na folię PE. Zaaplikowanie folii grzewczej pod panel podłogowy w remontowanym pomieszczeniu umożliwia zdemontowanie dotychczasowego źródła ciepła np. grzejników.

 

 

Folia grzewcza pod wylewkę – pod płytkami

Stosowanie elementu grzejnego pod wylewką betonową charakteryzuje się dłuższym oddawaniem ciepła do Schemat montażu folii grzewczej pod wylewkę betonowąotoczenia, dzięki czemu pojawia się możliwość grzania domu w tańszej taryfie nocnej i poprzez akumulacyjne właściwości betonu oddawanie energii cieplnej w trakcie dnia. Montaż folii pod wylewkę betonową jest bezpieczny pod względem ewentualnych uszkodzeń manualnych. Warstwa wylewki jest doskonałą ochroną dla systemu grzewczego. To rozwiązanie najczęściej jest stosowane w nowych budynkach.

Obydwa te rozwiązania, jako ogrzewanie podłogowe zapewniają efekt ciepłej podłogi.

Folia grzewcza na podczerwień stosowana jako system ogrzewania podłogowego pozwala na swobodę w zakresie aranżacji wnętrza. Dzięki stosowaniu takiego rodzaju montażu jedyną widoczną częścią systemu jest regulator temperatury, które można dobierać kolorystycznie w zależności od indywidualnych upodobań.

Termostat montuje się najczęściej na wewnętrznej ścianie pomieszczenia, w okolicy włącznika światła.

Folia grzewcza znajduję zastosowanie również jako ogrzewanie montowane na ścianach pomieszczeń, a także sufitach.

 

 

Ogrzewanie sufitowe

Folia grzewcza montowana na suficie jest ogrzewaniem płaszczyznowym. Oznacza to, że element grzejny rozkładany jest na 

Schemat montażu folii grzewczej na suficie

 jak największej powierzchni sufitu. Powyższe zastosowanie folii grzewczej, tak samo jak w przypadku ogrzewania podłogowego w żaden sposób nie ogranicza użytkownika pod względem aranżacyjnym pomieszczeń.

 jest na

Folia sufitowa przykryta płytą kartonowo – gipsową jest niewidoczna i nie ma wpływu na estetykę pomieszczenia.

Folia sufitowa Espacia ma 30 cm szerokości, i idealnie pasuje między stelaż, ponieważ według sztuki budowlanej stelaż sufitowy montuję się co 40 cm. Taki rodzaj ogrzewania praktycznie nie wytwarza zjawiska konwekcji powietrza, co szczególnie jest doceniane przez osoby trudzące się alergiami.

 

 

Folia grzewcza montowana na ścianach

Folia grzewcza może być montowana pod płytami kartonowo gipsowymi w systemie suchej zabudowy, jako ogrzewanie płaszczyznowe działające na niskich temperaturach. Za sterowanie systemem ogrzewania na bazie folii grzewczych odpowiada termoregulator ścienny, który może być obsługiwany za pomocą telefonu komórkowego. Zważając na fakt, iż elementem grzewczym wtórnie oddającym ciepło w tym wypadku będzie ściana, nie należy jej nadmiernie zastawiać. Taki montaż folii grzewczej pozwala na ułożenie kafli na płytę karton gips. System ogrzewania folią grzewczą może zastąpić standardowe centralne ogrzewanie za pomocą grzejników.

Folie grzewczą na podczerwień można aplikować w różne miejsca. Idealnie nadaje się do ogrzewania domów, a także obiektów przemysłowych. Dzięki możliwości zastosowania różnych mocy folii nadaje się ona pod praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Temperaturę w domu można regulować w poszczególnych strefach z osobna dzięki niezależnemu regulatorowi w każdym pomieszczeniu. Folie grzewcze to produkt, który odpowiednio zastosowany może być jedynym źródłem ogrzewania domu – zastępując np. grzejniki. Najpopularniejszym miejscem gdzie jest stosowana folia grzewcza to podłoga. Dzięki takiemu zastosowaniu możemy osiągnąć komfortową temperaturę podłogi.

 

 

Zalety systemu grzewczego Espacia:

→ Elastyczność związana z momentem montażu folii grzewczej

→ Szybki montaż

→ Niskie koszty eksploatacji

→ Stosunkowo niskie koszty inwestycyjne

→ Zaledwie 0.7cm grubości systemu ogrzewania

→ Efekt ciepłej podłogi – w przypadku ogrzewania podłogowego

→ Komfortowe oraz intuicyjne sterowanie temperaturą każdego pomieszczenia z  osobna

→ Brak potrzebnym kominów oraz grzejników

→ Większe możliwości aranżacyjne wnętrza

→ Bezawaryjność

→ 25 lat gwarancji na produkt

→ Brak konieczności serwisowania

→ Możliwość doboru mocy elementu grzewczego w zależności od zapotrzebowania budynku

 

Jak należy przygotować instalację elektryczną pod ogrzewanie folią grzewczą.

Szczegółowe wytyczne do przygotowania domowej instalacji elektrycznej pod ogrzewanie folią grzewczą na podczerwień znajdują się tutaj.

UWAGA! Folii grzewczej nie należy podłączać do starych – niezmodernizowanych domowych instalacji elektrycznych.

 

 

Zasada działania folii grzewczej.

Folia grzewcza to elektryczny emiter ciepła z grzałką grafitową, która pod wpływem działania oporu elektrycznego wytwarza energię cieplną w postaci długiego promieniowania podczerwieni.

Wytworzone ciepło podczerwone ogrzewa wszystko co znajduję się w pomieszczeniu, a nagrzane przedmioty wtórnie oddają energię cieplną do otoczenia.

Dobór mocy zainstalowanej w pomieszczeniu jest zależny od poziomu izolacji oraz szczelności pomieszczenia.

 

Ogrzewanie folią grzewczą – koszty eksploatacji oraz cena.

W celu indywidualnej wyceny systemu grzewczego na bazie folii Espacia skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.

Do wyceny nasi inżynierowie potrzebują projektu budynku wraz z specyfikacją jego ocieplenia. Po otrzymaniu takich informacji zostaje sporządzony projekt ogrzewania wraz z indywidualną wyceną.

Koszty eksploatacji są uzależnione od wielu czynników. Głównymi czynnikami zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie jest jego szczelność oraz zastosowane ocieplenie. W przypadku domów nowobudowanych według normy z 2021 roku zapotrzebowanie budynku na energie cieplną nie powinno przekraczać 70W/m2  rocznie.  100 m2 dom wybudowany według normy WT 2021 nie powinien zużyć na ogrzewanie więcej niż 7000 kWh/rocznie na ogrzewania. Koszty ogrzewania domu energią elektryczną można zbilansować dzięki instalacji fotowoltaicznej co dodatkowo zmniejszy okres zwrotu z inwestycji.