Wpływ podczerwieni na zdrowie człowieka

Od kilkunastu lat w Polsce obserwuje się wzmożone działanie na rzecz środowiska i zatrzymania zmian klimatycznych. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jeśli nadal będą opierać się głównie na konwencjonalnych źródłach ciepła, takich jak kotły na węgiel czy na inne, wysokoemisyjne paliwo stałe, to szybciej doprowadzą do znacznego pogorszenia jakości powietrza oraz degradacji środowiska naturalnego. W związku z tym warto zdecydować się na wymianę instalacji na bardziej ekologiczną, która będzie także oddziaływać pozytywnie na zdrowie domowników. Mowa o ogrzewaniu przy pomocy promieniowania podczerwonego.

Folie grzewcze a podczerwień

Coraz popularniejszym, ekologicznym źródłem ciepła w polskich domach stają się folie grzewcze. W jaki sposób ogrzewają one pomieszczenia i czy jest to bezpieczne dla zdrowia? Wspomniane folie bazują na zjawisku promieniowania podczerwonego, które emitowane jest podczas pojawienia się oporu w układzie węglowych (a dokładnie grafitowych) grzałek. Warto uściślić, iż nie każdy rodzaj tego zakresu promieniowania tak samo oddziałuje na otoczenie. W widmie częstotliwości odpowiadających za podczerwień można wyróżnić jej trzy podstawowe pasma:

  • bliskie (zakres 0,8−2,5 μm),
  • średnie (zakres 2,5−25 μm),
  • dalekie (zakres 25−1000 μm).

O ile dwa pierwsze pasma wykorzystuje się odpowiednio do noktowizji, światłowodów czy urządzeń pomiarowych, tak ostatni zakres pasma podczerwieni stosuje się w diagnostyce medycznej, fizykoterapii czy ośrodkach odnowy biologicznej, a także we wspomnianych foliach grzewczych. Czy niezależnie od zastosowania ten konkretny rodzaj promieniowania podczerwonego pozytywnie wpływa na ludzki organizm?

Korzystne oddziaływanie podczerwieni na człowieka

Jak dowodzą badania, w różnego rodzaju zabiegach, w których stosuje się dalekie promieniowanie podczerwone, obserwuje się pozytywną reakcję organizmu. To przede wszystkim zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego, niwelowanie bólu stawów czy mięśni, poprawa stanu skóry, a dokładniej jej elastyczności i zmniejszenia stanów zapalnych oraz usprawnienie krążenia obwodowego organizmu.

Co więcej, oprócz tak wielu korzyści, powstaje coraz więcej badań, których wyniki pozwalają zauważać wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej podczas regularnego korzystania z sauny na podczerwień. Może to mieć związek z przyśpieszeniem tempa przemiany materii nawet o kilka procent z każdym wzrostem temperatury o 1°C spowodowanej promieniowaniem podczerwonym, które również obserwowane było podczas innych analiz wpływu promieniowania IR na ciało człowieka.

Podczerwień a słońce

Tego rodzaju promieniowanie jest również składową naturalnego światła słonecznego, które jak wiadomo w przypadku nadmiernej ekspozycji na nie może przyczyniać się do uszkodzeń skóry i innych tkanek (jak np. siatkówka oka). Jednakże należy pamiętać, że widmo światła generowanego przez słońce składa się również z innych pasm, m.in. ultrafioletu, w tym szkodliwego w nadmiarze UVB oraz UVA. Z tego względu korzystanie z długiego promieniowania podczerwonego pozwala czerpać same korzyści, jakie daje światło słoneczne, bez niepożądanych skutków ubocznych.

W takim przypadku stosowanie folii grzewczych jest nie tylko świetnym, alternatywnym źródłem ciepła, które pozwala zniwelować emisję gazów cieplarnianych do zera, lecz również działającym prozdrowotnie na jego użytkowników. Co więcej, uniwersalność, którą odznaczają się instalacje z zastosowaniem folii, pozwala na wykorzystanie ich w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Można je umieścić nie tylko w podłodze, lecz również na ścianach czy suficie. Taka dowolność pozwala na ogrzanie tą metodą każdego rodzaju pomieszczeń.

Folie grzewcze na podczerwień mają przed sobą świetlaną przyszłość, ponieważ coraz więcej osób zaczyna interesować się nie tylko ekologią, lecz również dbaniem o swoje zdrowie i prowadzeniem zrównoważonego trybu życia. Ogrzewanie opierające się na tym paśmie promieniowania pozwala na niezwykłą wygodę, ponieważ takie folie nagrzewają nie powietrze, lecz osoby i przedmioty obecne w ich zasięgu. Jeśli dodać do tego brak emisji szkodliwych substancji oraz niezwykle korzystny wpływ na organizm człowieka, to te zalety czynią z folii grzewczych jedną z doskonałych alternatyw dla wszelkich przestarzałych form ogrzewania budynków.

Postaw na słońce.
Pobieraj energię z natury

baner rzetelna firma

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

BIURO OBSŁUGI KLIENTA

kontakt w godzinach: 8:30-16:30