Spis treści
Folia grzewcza pod panele
Montaż folii grzewczej pod panele podłogowe to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Główną zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż można dokonać takiego montażu bez konieczności skuwania wylewki w domu. Wystarczy zdjąć panele, zamontować folię grzewczą na podczerwień, a następnie położyć panele ponownie. Taki zabieg nie wpłynie znacząco na podniesienie się podłogi w domu ponieważ folia grzewcza ma tylko 0,3mm grubości.
Folia grzewcza jako główne ogrzewanie podłogowe domu
Klienci często zadają pytanie „Czy sama folia grzewcza wystarczy na ogrzanie domu? Czy przy dużych mrozach nie będzie nam zimno?” Odpowiedź brzmi jednoznacznie i każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o ogrzewaniu odpowie na nie tak samo, a mianowicie TAK! System grzewczy oparty na foliach grzewczych poradzi sobie z największymi mrozami. Jedynym czynnikiem, który się wydłuży przy sporych mrozach to czas, w jakim folie nagrzeją pomieszczenie/dom do zaprogramowanej temperatury. Nie należy jednak zapominać, iż budynek powinien być odpowiednio ocieplony oraz szczelny. Te czynniki mają znaczący wpływ na komfort domowników oraz rachunki. Oczywiście folie grzewcze można również stosować jako ogrzewania dodatkowe/wspomagające np. w pokoju gdzie chcemy pozbyć się grzejników, w celu lepszej aranżacji wnętrza.
Montaż folii grzewczej pod panelami – jak to zrobić?
Folia grzewcza dzięki prostocie swej budowy nie jest również skomplikowana w montażu. Podczas instalacji folii grzewczej należy pamiętać o zachowaniu czystości podłoża, na którym planuje się zamontować ogrzewanie. W szczególności należy uważać na ostre odpryski betonu lub kamienie, które mogłyby trwale uszkodzić produkt, co w późniejszym czasie może skutkować awariami systemu grzewczego. Jeżeli folia grzewcza jest montowana bezpośrednio pod panel podłogowy najpierw należy ułożyć matę termoizolacyjną, która zapewni efekt pływającej podłogi i będzie można przystąpić do montażu folii. Na początku pracy z folią grzewczą należy spojrzeć na wcześniej przygotowany projekt ogrzewania, a następnie podocinać paski folii grzewczej w wyznaczonych do tego miejscach na odpowiednie długości. Tak przygotowane elementy należy zabezpieczyć taśmą izolacyjną na krawędziach, a także umiejscowić w odpowiednich miejscach krokodylki zaciskowe. Ważne jest, aby upewnić się, że zaciski wsunięto w odpowiednie miejsce. Następnie rozkładamy docięte oraz wcześniej przygotowane paski folii grzewczej w zaprojektowane miejsca na termoizolacji. Położone folie na podczerwień przymocowujemy taśmą, tak aby się nie przemieściła. Następnie łączymy ze sobą równolegle paski folii grzewczej w danych strefach. Należy odmierzyć oraz pozostawić wystarczająco dużo przewodu, tak aby wejść nim do wcześniej przygotowanej rurki karbowanej w ścianie do regulatora temperatury. W termoizolacji wycinamy rowki na przewody, aby je w nich ukryć, a następnie zakleić taśmą samoprzylepną. Całość instalacji grzewczej przykrywamy folią paraizolacyjną w celu dodatkowej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Na tak przygotowaną instalację można układać panele podłogowe.
Folie grzewcze na podczerwień do ogrzewania biur
Folie grzewcze pod panel podłogowy ze względu na swoją elastyczność w montażu idealnie nadają się do ogrzewania pomieszczeń biurowych, w których ważna jest temperatura w danym miejscu i nie ma potrzeby ogrzewania całego budynku. Folie grzewcze dają możliwość ogrzewania tylko pomieszczenia, w którym funkcjonują pracownicy, dzięki czemu można zaoszczędzić na rachunkach. Dodatkowym atutem jest brak jakichkolwiek grzejników oraz jednostki centralnej. dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości miejsca oraz cennych opcji aranżacji pomieszczeń. Ze względu na niską bezwładność cieplną folii grzewczych
Czy folia grzewcza pod panelami zapewnia efekt ciepłej podłogi?
Tak! Efekt ciepłej podłogi przy ogrzewaniu foliami grzewczymi jest zapewniony poprzez nagrzewanie się paneli podłogowych od elementu grzejnego, czyli w tym wypadku folii grzewczych. Ponadto odczucie ciepła jest przyjemniejsze dzięki promieniowaniu podczerwonemu generowanemu przez folie grzewcze. Należy pamiętać, iż efekt ciepłej podłogi będzie najbardziej odczuwalny podczas bezpośredniego kontaktu z panelem podłogowym. Efekt ten będzie stopniowo zanikał, wraz z grubością warstwy przykrywającej panel np. dywanu. Temperatura podłogi nie powinna przekraczaj 29℃ z wyłączeniem łazienek gdzie temperatura powinna być wyższa, lecz nie przekraczająca 35℃.
Jak dobrać odpowiednia moc folii grzewczej?
Moc folii grzewczej dobiera się na podstawie różnych danych. Pierwszą i zarazem najbardziej znaczącą jest miejsce, w którym będzie zamontowana folia grzewcza. Folię o większej mocy stosuję się podczas instalacji pod wylewkę. W takich przypadkach odpowiednia moc będzie wynosiła 220W/m2 folii. Jednakże podczas instalacji systemu grzewczego bezpośrednio pod panelem podłogowym moc folii powinna być mniejsza, a co za tym idzie nagrzewała się granicznie do mniejszych temperatur. System grzewczy Espacia montowany pod panel podłogowy oparty jest na folii grzewczej 140W/m2, dzięki czemu panele podłogowe nie są narażone na bardzo wysokie temperatury.
W jaki sposób steruję się temperaturą przy foliach grzewczych?
O odpowiednie sterowanie temperaturą w domu odpowiedzialne są termoregulatory. Mogą one sterować folią grzewczą na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest opcja sterowana temperaturą powietrza. W tej opcji regulator zaczytuję temperaturę powietrza i w przypadku, gdy jest ona mniejsza od ustawionej na termoregulatorze pozostawia element grzewczy włączony do póki nie osiągnie zadanej temperatury. Drugą opcją jest sterowanie temperaturom folii grzewczej. W tym przypadku czujnik wprowadzony pod panel podłogowy odczytuje temperaturę folii grzewczej i w ten sposób dba o temperaturę powietrza. Trzecią opcją i zarazem najbardziej przez nas rekomendowaną jest regulowanie temperatury poprzez współpracę oby tych czujników (sondy pod panelem oraz czujnika temperatury powietrza). Dzięki tej opcji sterowanie dba o komfortową temperaturę powietrza, a także nie dopuszcza do przegrzania się folii grzewczej, co dodatkowo ochrania panele podłogowe przed ewentualnym uszkodzeniem. Wszystkie regulatory dostępne w naszej ofercie posiadają opcję sterowania poprzez aplikację w telefonie.
Jakie panele podłogowe nadają się do folii grzejnych?
Wybierając panele podłogowe pod ogrzewanie foliami grzewczymi należy sprawdzić czy dany model panelu jest przystosowany pod ogrzewanie podłogowe. Zazwyczaj ta cecha produktu jest określana odpowiednią grafiką na opakowaniu.
Decydując się na ogrzewanie podłogi foliami grzewczymi warto zwrócić uwagę na przepuszczalność cieplną paneli podłogowych. Im mniejszy opór cieplny tym szybciej podłoga się nagrzeje, ale im grubszy panel, tym dłużej utrzyma temperaturę. Jak widać należy zastanowić się nad parametrami technicznymi paneli podłogowych i dobrać je odpowiednio do przeznaczenia budynku w którym będą montowane. Dla domków letniskowych, gdzie zaletą będzie jak najszybsze nagrzanie przestrzeni należy wybrać panele o jak najmniejszej przepuszczalności cieplnej.
Więcej zastosowań folii grzewczych
Systemy ogrzewania na bazie folii grzewczych posiadają również inne zastosowania i nie koniecznie muszą być montowane pod panelem. Inne opcje montażu folii grzewczej zostały opisane pod linkiem: https://espacia.eu/gdzie-mozna-montowac-folie-grzewcza/